top of page

שבע עצות נהדרות לתחזוקה זוגית מופלאה


השאלה מה עושה זוג בריא לאורך שנים, הוא נושא למחקר ותיאוריה רבים. בשנות הניסיון שלי כמטפלת זוגית, גיבשתי שבע עצות שאני מאמינה שהן יוצרות סוג של מערכת יחסים שכולנו שואפים אליה, או היינו מייחלים לה.
טיפ 1: המטרה היא להפוך את בן הזוג למוערך ומועצם

אין הכוונה לבנות את הערך העצמי הנמוך של האחר, אלא לדאוג לתת הערכה אמתית וכנה, מחמאות וחיזוקים כמה שיותר. זה גם לא אומר שאי אפשר לתת ביקורת, אבל היחס צריך להיות 1:10 לטובת העצמה. חפשו כל הזדמנות להביע הסכמה, אהדה, הערכה לרעיון או ביצוע. בד"כ כל מעשה טוב נתקל בחומת אדישות האופיינית לזוגיות ארוכת שנים: "מה יש לי להגיד תודה, הוא אומר לי תודה?!" ההיפך הוא הנכון. זה פשוט לביצוע וקל לעשיה, נסו, אין מה להפסיד.


טיפ 2: עשו דברים ביחד, כי אתה באמת נהנה

אחת מהעצות הנדושות של יועצים או מאמנים היא: "לילות תאריך". טיפ לזוגות נאבקים מול השגרה, אבל הלחץ והחובה של זמן מאולץ יחד כל שבוע יכול לחסל את הכיף מתוך מה שאמור להיות מהנה. ההתארגנות, המריבות סביב מי יזמין כרטיסים ומי בייביסיטר הופכות את חלוקת התפקידים לעסק ולא לזוגיות מהנה. במקום ליצור "לילות תאריך חובה" , נסו לבוא עם דברים שאת/ה באמת נהנה לעשות ביחד, ולעשות יותר מאלה.


טיפ 3: עשו תחרות בריאה סביב מי יכול להגיד "כן" יותר

על פי רוב, זוגות בריאים יודעים להסתדר טוב. אין שני אנשים שיסכימו מאה אחוז מהזמן רוב ההסכמות הן על חיי היום - יום ותכניות שגרה. שימו לב להסכמות על תכניות לטווח ארוך, להתחייב זה לזו. עשו תחרות ביניכם מי אומר יותר "כן" לשני, אתגרו את עצמכם בלומר כן במקום "לא". אל תפתחו משפט במילה "לא", "אבל לא"... כמובן, זה לא אמור לחול על מצבים בהם אחד מבני הזוג חש מאוים או נבגד. האתגר לומר כמה שיותר "כן" הוא במצבים בריאים וטובים של מי יקנה, יכין, יזמין, יפנק ויראה אהבה לבן הזוג.


טיפ 4: תקשרו את האהבה שלך פיזית

אין תחליף למגע יד, חיבוק או נשיקה. כולנו נרקומנים של מגע ואהבה. לא מספיק לומר שאני אוהב, לא מספיק סקס לוהט או זר פרחים. אל תיקחו את המגע הפיזי כמובן מאליו. אל תוותרו לעולם על נשיקת בוקר טוב ויחרב העולם, אל תלכו לישון בלי להגיד אחד לשני תמיד בכל לילה בכל החיים, שאתם אוהבים. אל תוותרו על חיבוק מוחץ כאשר אתם מתראים בבית אחרי יום עבודה ושהילדים והטלפונים- יחכו. מגע פיזי הכרחי בזמני משבר, פיטורים, בגידה, מוות של קרוב משפחה. בקיצור לעלם אל תפספסו מגע על גב היד, על המותן של בן הזוג כאשר אתם סתם עוברים לידו. תמיד.


טיפ 5: אמפתיה והבנה

אנחנו לא צריכים להסכים עם כל מה שנאמר ע"י בן הזוג שלנו, אבל חשוב לאשר בקול רם ששמענו, הבנו ואני בוחר/ת אחרת. זה אחד הסודות החשובים ביותר לזוגיות מוצלחת. לתת מקום לעולם של השני גם אם לא מסכימים למילה שהוא/היא אומרים. תמיד אפשר להגיד, "אני שומע אותך" או "אני יכול להבין למה אתה מרגיש ככה", או "אני יכול להבין שבאמת קשה לך ". קבלת רגשות השני נותנת ביטחון שאת/ה בן ברית בטוח, כן וראוי לאמון. תקשורת כזו מחוללת ניסים.
טיפ 6: הישאר מעניין

עם הזמן גם זוגות בריאים נוטים להיות פחות אטרקטיביים אחד לשני. זה לא רק חל על האטרקטיביות הפיזית, זה חל גם על האטרקטיביות האינטלקטואלית והאנרגטית. כאשר את/ה מדבר במשך שעות על דרמה בין עמיתים לעבודה, מה גורם לך לחשוב שהשותף שלך מעוניין לשמוע את זה? מה גורם לך לחשוב שאולי אם לא תמלא את החלל בדיבורים, תהיה ריקנות? כדי להישאר אטרקטיביים ומעניינים זה לזה צריך להתאמץ פיזית, לחשוב אחרת, לקרוא ספרים, להביא רעיונות חדשים ופרספקטיבות מעניינות. שקלו לדבר על דברים שאתם ו/או בן הזוג מעורבים באמת ובתמים. ובאופן כללי, תתנהגו כאילו היית פנוי/ה ורוצה לכבוש את לבו של פרטנר חדש. כל מה שהיית עושה בעתיד לאדם אחר, עשה כעת לבן זוגך.


טיפ 7: לא להתגרש בשביל זוג גרביים בסלון

בלב ליבה של זוגיות טובה , ישנה הבנה כי זוגות בריאים אינם מושלמים. זה פשוט לא מציאותי לצפות כי כל הצרכים שלנו יתקבלו מאה אחוז מהזמן. ציפיות לא מציאותיות יכולות להיות רעילות למערכות יחסים, כך שהשארת מקום לליקוי היא חלק חשוב של מערכת יחסים בריאה. לקבל ליקויים ושגיאות בהומור זה אתגר בפני עצמו. עשו זאת הכניסו אווירה של "נעשה אח"כ" , "לא חייבים ללכת לישון עם בית מצוחצח" וסליחה היא מילת קסם. להבין שמה שאני קורא לו "נקי", זה לא מה שבן זוגי חושב שה "נקי" וזה בסדר. לקבל בחיוך, אי סדר, בלגן, שכחה. האם בשביל זוג גרביים בסלון בסוף נתגרש?!

בהצלחה!פוסטים מומלצים
חדש בבלוג
תגיות
ארכיון
עקבו אחרי הבלוג
  • Facebook Basic Square
RSS Feed
bottom of page