top of page

 אודות 

האם
ה Coaching Psychology 
תסיים את הסבל?
בוא/י נדבר:         
אודותי
לגילוי בעיות ולהכרה בקשיים בחברה פוריטנית, שמרנית, מכחישה ומסתירה היה כח תרפויטי עז. כיום בחברה סופר- תקשורתית ומודעת, עניין המודעות למאפייני הגדילה נשאר חשוב אך אינו תורם כמעט, לפתרון מצוקות בחיים. קצב האתגרים, מהותם ואופיים מצריך פתרונות שאינם קשורים בהכרח לכאבי הגדילה של כולנו. 

 

בהמשך התמחתי בגישות טיפול קצרות מועד בביה"ס ללימודי המשך בעבודה סוציאלית באוניברסיטת "בר אילן" ולאחר מכן למדתי עוד שנתיים טיפול זוגי בתכנית PAIRS באוניברסיטת "בר - אילן", גישור ושלוש שנים למדתי והתמחתי בטיפול משפחתי במכון ת.ל.מ ב"סמינר הקיבוצים" בת"א.

 

חיפושיי אחר תחום שיאחד מחשבותיי הטיפוליות הרואות באדם פרט שלם המתפקד בתור אדם אפקטיבי בסביבתו; זוגות, משפחה, עבודה, חברים ופעילות פנאי הובילה אותי לפרה-דוקטורט ב Coaching Psychology בביה"ס לעבודה סוציאלית ללימודי המשך בתחום.

 

טיפול בגישה, הוא אינטר דיספילנארי במהותו ולכן מצריך מטפל מיומן ובעל ידע רב בתחומי חיים רבים. הטיפול מערב גישות שונות לטובת צרכי המטופל, ואין מראש שיטה מוכתבת. הטיפול מוגדר מראש למספר מפגשים, בהתאם לנושאי הטיפול העולים ע"י המטופל. טכניקות העבודה והידיעה כי הזמן קצוב עושים את המפגשים לעוצמתיים ומועילים.

 

אני מזמינה אותך ליצור קשר ולנסות לבדוק כיצד נוכל לסיים במהירות את המשבר או ההתמודדות המתישה שהתמדת בה לאורך שנים, על ידי השיטה.

הערה חשובה: הטיפול אינו מיועד לאוכלוסיית בריאות הנפש.

שלום, שמי ד"ר אביבה פרידמן ואת הדוקטורט שלי בתחום העוסק ב Coaching Psychology למדתי באוניברסיטת "מידלסקס" בלונדון.

 

ה Coaching Psychology הינה תחום חדש מרתק ומעניין המשלב הכשרה וידע רב מתחום הפסיכולוגיה יחד עם כלים חדשניים מתחום הייעוץ והאימון. לאורך שנות עבודתי הרבות וההשכלה הרחבה שרכשתי.

45163.jpg

במגוון תחומי הפסיכולוגיה חיפשתי את השילוב המנצח של העומק  וההבנה של הפסיכולוגיה הקלאסית עם יכולת לסייע לפונה באופן מיידי, מותאם ומושכל לצרכי המציאות המודרנית המהירה והדינמית.

 

אני חשה כי השיטה היא הבית למגוון שיטות טיפול מתקדמות ועוצמתיות היוצרות טיפול אפקטיבי מהמפגש הראשון ועד האחרון. לטיפול מסוג זה יש התחלה וסוף ברורים והוא אינו נמשך שנים. החל מהמפגש הראשון ניתן לחוש הקלה והתחלת מציאת פתרונות לקשיים ולאתגרים. מהמפגש השלישי ניתן לראות את כיווני השינוי.

 

התחלתי את דרכי כיועצת ארגונית לאחר לימודי פסיכולוגיה מורחבת ופסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת "בר - אילן", לימודים ועבודה שהכשירו אותי משחר עבודתי לחשוב בכיוון של פתרון בעיות ולא רק הצפת הקשיים. המחשבה של הגישות הפסיכו דינמיות כי עצם ההבנה והמודעות לקושי, הינה כבר חלק נכבד מהפתרון, הייתה תקפה בשלהי המאה ה-19 בה עבדו ופעלו פרויד וממשיכיו. 

אודות שיטת הטיפול

ייעוץ ואימון המושתת על Coaching Psychology הוא תחום צעיר יחסית ומוביל בבריטניה, אוסטרליה וארה"ב". בעיצומה של הקורונה הוכרז התחום של פסיכולוגיה אימונית, כחטיבה אקדמית העומדת בפני עצמה בארגון הפסיכולוגים הבריטי (BPA), בו אני חברה. חטיבה זו שקולה לכל שאר ענפי הפסיכולוגיה לרבות פסיכולוגיה קלינית, חברתית, התפתחותית ועוד.   זו גישה מדעית המשלבת את הטוב שבכלי האימון עם ידע מעמיק בתחומי הפסיכולוגיה. מטרת הייעוץ היא לקבל כלים מתפקדים ודרך צופה פני עתיד בנושאי זוגיות, משפחתיות, קריירה, הנוגעים בזהות האישית והתעסוקתית של כל פונה. שיטת העבודה היא חקרנית ומעודדת צמיחה אישית בתוך גבולות האפשר והקיים. בשיטה זו מגיעים המטופלים לחיים בעלי משמעות הגורמים להם לסיפוק מרבי, מיצוי אמיתי של היכולות ואושר הנובע מחוויית החיים שעיצבו.

בפסיכולוגיה אימונית אין מודל, או תבנית, או יעד אחד שכולם צריכים לשאוף אליו, להיפך כל אדם הוא מודל ייחודי בפני עצמו הראוי לחקירה משלו ולהתאמת כלי ייעוץ/טיפול עבורו.
בתחום הפסיכולוגיה האימונית אני חברה בארגון הפסיכולוגים הבריטי בחטיבה החדשה של הפסיכולוגיה האימונית. כחלק מעבודתה היא משתייכת לארגונים מובילים בתחום כגון ה"International   Society for Coaching Psychology – ISCP" וה"Israel Association for Coaching Psychology – IACP" בישראל היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת."
46541.jpg

מהם עקרונות הפסיכולוגיה האימונית לשביעות רצון מהחיים שלנו?

ראשית קבלת המצב האישי והאנושי בחיים, הבנה וקבלה של החלטות העבר כסלילת הדרך להווה מוגשם.

שנית, הימנעות מסיסמאות ועצות טרנדיות פופוליסטיות שאינן מבוססות מחקר ומביאות לסבל רב, כי אינן בנות השגה. לדוגמא, "אם רק תרצה תוכל להגשים כל חלום שלך", "לימודים זה לא העיקר, לב טוב וכוונות טובות חשובים יותר" ועוד ועוד. סיסמאות שנועדות לחזק את הפונה המבולבל, אבל זהו חיזוק זמני.

שלישית, להימנע משיטה אחת "מדהימה" שמתאימה לכל האנשים והיא פתרון קסם לכל הבעיות ובעיקר ממטפלים ואנשים "שיודעים הכול".

רביעית, פשרות, ויתורים אינם בהכרח מילים גסות. לא פעם מתוך הצורך לאינדיבידואליות ללא פשרות, אנחנו שוכחים את הזולת. אנו שוכחים מהי נתינה, מהי אמפטיה.

חמישית, קראו ובדקו בעצמכם מאמרים ומחקרים בנושאים שחשובים לכם באופן אישי ונסחו לעצמכם מה מספק אתכם. אל תצטטו מנחים או מרצים. בדקו בעצמכם, לרוב תגלו מסרים שונים ואחרים מאלה שהועברו אליכם.

חשוב לציין כי מטופלים רבים, חשים הקלה עצומה, כשאני אומרת להם שזה בסדר שהם לא מצאו את ה"ייעוד" שלהם או את בן הזוג המושלם. למדתי זאת במחקר הדוקטורט שעשיתי, שבו חלה הקלה רבה אצל משתתפים שחוו תחושות של מצוקה עקב המחשבה שאינם חיים חיים "אמיתיים", הראויים להם. השחרור מהצורך להיות מוגשם, או לחפש "ייעוד" שלא תמיד קיים, לעומת לגבש זהות סביב הקיים ושיפורו,  קבלת החיים באהבה וחמלה עצמית, הם מתנה מרגיעה, חיובית ומסייעת לתהליך של שביעות רצון מהחיים.

מהו הניסיון המקצועי שלי?

התחלתי את דרכי כיועצת ארגונית לאחר לימודי פסיכולוגיה מורחבת ופסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת "בר – אילן", לימודים ועבודה שהכשירו אותי משחר ההתנסויות שלי, לחשוב בכיוון של פתרון בעיות ולא רק הצפת הקשיים. מרבית הטיפולים עוסקים בהרחבת הבעיה, הן מפני שזה "הכי קל" למטופלים לתלות את קשייהם, בעברם, והן מפני שלפעמים המטפל לא ממש בטוח בדרכי הפתרון. נבירה בעבר הינה פתרון מצוין שכן אין אדם שאין לו קשיים, אכזבות וטראומות בעברו.  צריך וחשוב לטפל באירועי העבר רק כאשר הם משפיעים על ההווה.

 

בין השיטות והגישות עמן אני עובדת ניתן למנות את התחומים הבאים: פסיכולוגיה חיובית, גישות הומניסטיות, גישות אינטגרטיביות, שיטות אימוניות ממוקדות מטרה CBT, EmotionAid, Open dialogue,  וטיפול קוגניטיבי התנהגותי בפוסט טראומה. כדי לסייע לכל פונה מתוך עולמו ולהנות עמו את המודל המתאים לו ביותר, נדרש ידע רב תחומי מגוון. אני כאמור לא מאמינה כי ישנה שיטת קסם אחת עבור כל המטופלים, לכן למדתי שנים רבות, מגוון רחב של שיטות שאני עושה בהן שימוש בהתאם לאדם היושב איתי.

תעשיית ההגשמה העצמית 

אחד מהעקרונות של הפסיכולוגיה האימונית הוא הימנעות מסיסמאות, עצות טרנדיות ומשיטות ומכאלה שיודעים הכול .

תעשיית האושר והגשמה העצמית שהאימון לחיים הוא חלק ממנה, עושה מיליארדים מכך שהיא מוכרת אשליה לאנשים שהם יכולים להיות כל מה שהם ירצו אם הם רק יתאמצו. אבל זו לא ממש האמת. אנשים רבים מנסים להצליח בעסקים, ביוזמות חברתיות, בנישואין, ונכשלים. יתרה מכך, אנשים רבים הולכים אחרי נטיות ליבם, או מחשבות שנדמות להם כתשוקות חזקות, כדי להיות מוגשמים במלואם, בדרך למטרה הם מחסלים חסכונות של שנים, לפעמים גם זוגיות ומשפחה.

הסוד לחיים מספקים, הוא להיות מוכנים לקבל את החיים שאנחנו כבר עמלנו עליהם, והם כפי הנראה מבטאים בצורה המיטבית את מי שאנחנו. כדאי בטרם נתאמץ ונשקיע משאבים בדבר חדש, לבדוק האם אנו בעלי הכישורים, הכישרונות, ההשכלה, והידע ולראות כיצד לצעוד מהם קדימה.  מאמץ בלבד הוא מתכון לחוסר אושר מתמשך.

אז איך מקדמים שביעות רצון מהחיים?

אחת התכונות המפתיעות ביותר של הגישה האימונית היא התמקדותה בגילוי ובהכרה של המציאות הנוכחית. "האימון הפסיכולוגי מציע לחשוב ולפעול כבר עכשיו, במציאות הכי קרובה. לומר "כן" לחוויות, לא לחכות להזדמנות הכי טובה, להתחיל לצעוד ולדייק את עצמנו תוך כדי מסע. אולי במקום לחכות להתגלות פנימית על ה"אושר" שלנו, כדאי לקדם אותו בצעידה לתוך הלא נודע והחדש. בזכות התהליכים הפרואקטיביים ניתן להפוך את חוויית החיפוש אחר האושר לחוויה מרתקת, שמחה ומשמעותית יותר. אנשים נוטים לשכוח כמה הם משמעותיים, מסוגלים וכמה יש בכוח החיים להפתיע אותנו באושר שלא ציפינו לו.  זה אחד הפירושים שאני הכי אוהבת ל .Serendipity הפסיכולוגיה האימונית מעניקה לנו את היכולת לעבוד על שינוי גישה להשיג את המטרות שלנו בדרך חיובית, מחזקת ומפתיעה. במחקר הדוקטורט שלי ראיתי כי למשתתפים שנתנו לעצמם לחוות דרכים אחרות, ממה שהם חשבו על הגשמה עצמית ואושר, ממש אירעו "ניסים". אילו הם צירופי מקרים ממוזלים שהם היו אחראים להם, בדרך האחרת שנבחרה.

happy-man-with-open-arms-jumping-top-mountain.jpg

לא צריך להיות מאושר ומוגשם בואו נסתפק בשביעות רצון

לעיתים ההגשמה העצמית, האושר, השמחה בחיים, מתפתחים לאורך חיינו, כתוצאה מהחוויות שלנו, מהבחירות שלנו ומן האנשים שאנחנו פוגשים, ולעיתים זה כלל לא קורה, וגם זה בסדר. עדיין אפשר לחיות חיים טובים מאוד ומספקים גם ללא חשיפת התשוקות הפנימיות החזקות וההגשמה העצמית.

גם לאחר אימון אישי, לא תמיד ניתן להגיע להכרה מהו הייעוד האישי המדויק ומה יביא לנו את האושר הרב ביותר בחיים. רק 5% מהאנשים מוצאים את ההגשמה המושלמת שלהם, או את הקריירה המושלמת, לרוב הם אלה שכבר בגיל 16 או פחות מזה, ידעו מה הם רוצים להיות.

"ההתנסויות בחיים הם נתיב של חקר ולמידה, לא חייב להיות להן יעד מוגדר. נהפוך הוא, מחקרים מצאו ובכללם מחקר הדוקטורט שלי, כי ככל שהיעדים בחיים מוגדרים ומקובעים כך יקשה עלינו להשיג אותם. לדוגמא, אם מאפייני הפרטנר שאני רוצה קיימים, רק הבחור חי באוסטרליה, כפי הנראה שאשאר רווקה… אבל אם אתן לעצמי הזדמנויות אחרות, ייתכן שאכיר פרטנרים קרובים ומציאותיים, שאיתם אוכל להיות מאושרת, בסוג של שמחה שלא חזיתי מראש. זו היכולת המופלאה שלנו להשתחרר ממחשבות כובלות, ציפיות מקובעות וחלומות "מדויקים" מדי". בשונה לחלוטין מהתיאוריות ההומניסטיות בפסיכולוגיה, סוברת פרידמן כי רובנו לא נולדנו עם ידע על ייעוד מוגדר ומדויק לנו, תחושת שליחות או תשוקות חזקות שאנחנו צריכים רק לחשוף אותן. 

מה האלטרנטיבה לתפיסה הזו?

את התואר שלי עשיתי באוניברסיטה בריטית ושם ספגתי גישות יותר "צנועות" לחיים, בשעות ההדרכה עם המנחים שלי.  אני חושבת שאנחנו צריכים ללמוד מהבריטים, לבחור לא בחיים "מאושרים" אלא בחיים "מספקים". העבודה לא חייבת כל רגע לגרום לך להיות מאושר, גם לא בן/בת הזוג שבחרנו.  יש אתגרים בחיים, יש רגעים משעממים, יש כישלונות וכולם הם חלק ממה שבונה אותך בדרך לסיפוק ממי שאתה וממה שיצרת בסופו של דבר. 

לימודים והכשרות
APA Certificate4.png
 • חברה באיגוד העולמי לאימון פסיכולוגי International Society for Coaching  Psychology - ISCP

 • חברה באיגוד הישראלי לאימון פסיכולוגי  IACP 

 • דוקטורנטית ב Existential Coaching Psychology, Middlesex University London 

 • דיפלומה ב Coaching Psychology , בית הספר ללימודי המשך, עבודה  סוציאלית, אוניברסיטת "בר אילן" 

 • מטפלת משפחתית, זוגית ופרטנית מוסמכת - ת.ל.מ  ת"א  מ.ר. 2026

 • מטפלת זוגית ומשפחתית בשיטת PAIRS   לימודי דיפלומה אוניברסיטת "בר אילן"

 • מטפלת בתרפיות קצרות מועד - לימודי המשך בביה"ס לעבודה סוציאלית באוני' "בר אילן"   

 • מגשרת - לימודי הסמכה מכון גמא, ת"א

 • יועצת ארגונית- התמחות ב"מכון יהב" גבעתיים

 • לימודי פסיכולוגיה חברתית - אוניברסיטת "בר אילן"

 • לימודי פסיכולוגיה מורחב- אוניברסיטת "בר אילן" 

 • פסיכולוגית תעסוקתית (רישיון בריטי 447157) MBPsS

bottom of page